Kas stumbrų lyderis?

Amandine Ramos nuotrauka

2015 12 02

   Nemažai žmonių stebisi sužinoję, kad stumbrų bandoje matriarchatas, t.y. vadovauja stumbrė. Jie nori gauti daugiau tai patvirtinančios arba paneigiančios informacijos, tad rekomenduojame straipsnį, paremtą moksliniais tyrimais, ir pateikiame sutrumpintą jo vertimą.

   Mokslininkai, norėdami geriau suprasti kaip stumbrai nusprendžia kada ir kur judėti, tyrinėjo 43 stumbrų bandą, gyvenančią Reserve Biologique des Monts-d’Azur Alpes-Maritimes regione Prancūzijoje. Jie nustatė, kad gyvūnai juda 4 valandas per dieną. Buvo identifikuoti lyderiai bei kokio tipo veiksmai skatina kitus sekti ir kokia linkme.

   Bandai nevadovauja tik vienas vienintelis lyderis!

   Iš tikrųjų bet kuris individas, nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus gali duoti impulsą/paskatinti grupę judėti, tačiau didžioji dalis sprendimų buvo daromos suaugusių (subrendusių) patelių - kaip, kad dažniausiai ir vyksta pas visus kanopinius.

   Stumbras parodo, kad jis planuoja pakeisti savo lokaciją paeidamas bent 20 žingsnių be sustojimo ir nenuleisdamas galvos, kad paėstų. Potencialus lyderis dažniausiai būna pasekamas, jeigu eina ta kryptimi, į kurią atsisukę dauguma stumbrų. Tyrėjai įtaria, kad didžioji dalis lyderių yra patelės, nes jos reikalauja aukštesnės kokybės maisto kai žindo ar laukiasi.

Šaltinis: news.sciencemag.org/…/why-bison-put-their-females-ch…
per www.facebook.com/wisentenkraansvlak/?fref=ts

 

Stumbrai Olandijoje

Jasper Doest nuotrauka

2015 11 24

   Pasigrožėkite nuostabiomis Jasper Doest stumbrų nuotraukomis (daugiau rasite straipsnyje). Per paskutinius kelis metus teko matyti gausybę stumbrų nuotraukų. Taip juos "pagauti" pavyksta tik lietuvių gamtos fotografams.

   Norintiems daugiau sužinoti apie stumbrus, rekomenduojame paskaityti ir patį straipsnį. Juos Geographical Magazine pasirinko savo Rewilding week herojais. Straipsnyje trumpai, tačiau išsamiai aprašyta stumbrų projekto Kraansvlak'e istorija nuo 2007 metų kai či...a atkeliavo pirmasis stumbras. Nuo to laiko stumbrai nuolat stebimi parko darbuotojų, mokslininkų, studentų: daugiau nei 40 žmonių iš įvairių universitetų. Nepaisant to, kad žemė čia skurdi (daugiausiai smėlio kopos) stumbrai papildomai nešeriami, tad yra unikali galimybė stebėti kur gyventi ir kaip maitintis renkasi stumbrai natūraliomis sąlygomis. Projektas tik patvirtina, kad stumbrai yra atvirų vietovių gyventojai. Jie renkasi šiurkščios žolės pievas, į lapuočių miškus traukia tik kai subręsta gilės, kurios yra jų ypatingai mėgiamas maistas, smėlėtas kalvas renkasi poilsiui, atrajoti bei smėlio maudynėms. Parko darbuotojai jau įsitikino, kad stumbrai nėra agresyvūs gyvūnai. Žmonių jie nepuola. Tad 2012 metais buvo įrengtas stebėjimo takas teritorijoje. Žmonės dabar gali laisvai stebėti stumbrų gyvenimą. Vienintelis apribojimas - nesiartinti arčiau kaip 50 metrų, kad nebūtų trikdomi gyvūnai.

   Daugiau informacijos:
Geographical Magazine www.geographical.co.uk/nature/wildlife/item/1380-bison-back-in-business 
Wisenten in Kraansvlak

 

Ką mėgsta stumbrai?

2015 10 19

   Kiekvienais metais rudenį galima pamatyti stumbrus miške ieškančius gilių. Stumbrai, kaip ir kiti gyvūnai labai mėgsta giles. Jiems tai yra labai vertingas energijos šaltinis: daug proteinų, angliavandenių, riebalų.

www.facebook.com/photo.php?fbid=492662717581678&set=a.489331247914825.1073741829.100005138614813&type=3&theater

 

Europoje išrinktas didysis penketas (European Big 5)

Kastyčio Vainausko nuotrauka

2015 09 28

   Europa nusprendė neatsilikti nuo Afrikos. Kaip žinia, Afrika turi savo didįjį penketą, į kurį įeina liūtas, buivolas, leopardas, dramblys ir raganosis, tad praeitais metais vykusiuose rinkimuose apsispręsta dėl įspūdingiausių Europos žinduolių. Jais tapo: rudoji meška, vilkas, ernis, lūšis ir stumbras. (Lietuviai gali save pasveikinti: turi net 3 gyvūnus iš 5).

   Projektą organizavo viena Belgijos televizijos šou laida. Darb...o ėmėsi rimtai: į atrankos komisiją pakvietė žinomus biologus, konsultantais - laukinės gamtos ekspertus, o atrankos "palaiminimo" paprašė tuometinio Europos Tarybos prezidento. Pradžioje buvo atrinkta 15 gyvūnų. Vėliau komisija važinėjo po atokiausias laukines vietoves Europoje ir filmavo, o žiūrovai žiūrėjo, rinko ir balsavo. Atranka rėmėsi keturiais kriterijais: išvaizda, elgsena, retumu ir keliamomis emocijomis. Aišku, ši atranka, šie rinkimai nėra apspręsti mokslininkų, tai daugiau į visuomenę orientuotas projektas, skirtas pristatyti laukinę gyvūniją, sudominti, supažindinti, paskatinti pamatyti gyvai. Aišku, balsavimas nėra privalomas nė vienai šaliai, tačiau smagu žinoti, kad potencialiems turistams į Lietuvą galime pasigirti ne tik UNESCO paveldu, bet ir Didžiojo penketo gyvūnais. Kaip pasakė Rewilding Europe ryšių su visuomene ir marketingo direktorius Staffan Widstrand, kuris dalyvavo šiame projekte kaip ekspertas: "Bet kuri vieta bet kurioje šalyje, kur mums padėtų pamatyti vieną ar daugiau iš šių gyvūnų rūšių laukinėje gamtoje, turės galimybę gauti iš to labai daug naudos, o kartu tai padėtų mūsų pastangoms grąžinant laukinę gamtą Europai."

   Beje, jau ir dabar interneto paieškoje surinkus žodžius "European Big 5" galima rasti puslapius su konkrečiais kelionių pasiūlymais. Gal ir lietuviai kada prisijungs ar savo puslapį sukurs.

   Daugiau skaitykite:

http://www.iucnredlist.org/news/europes-big-five-selected, http://www.rewildingeurope.com/news/which-animals-might-qualify-as-europes-big-five/

 

Šiais metais Kraansvlake gimė 5 stumbrų mažyliai

Wisenten in Kraansvlak nuotrauka

2015 08 07

   Olandijoje Kraansvlake, kur National Park Zuid-Kennemerland gyvena stumbraibuvo pastebėta įdomi detalė: dažnai viena kuri iš mamų surenka visus mažylius į vieną grupę ir juos prižiūri, o tuo metu kitos gali pasimėgauti laisvu nuo vaikų maitinimo ir auklėjimo laiku.

https://www.facebook.com/wisentenkraansvlak/photos/pb.384821134937467.-2207520000.1448300847./850863284999914/?type=3&theater

 

Stumbrai mene

Andreas Lie kūrinys

2015 06 23

 

Giliamintiška

 

 

Lenkų ūkininkai gina stumbrus: "jie pritraukia turistus ir fotografus"

Kraina Żubra nuotrauka

2015 05 31

   Lenkų mokslininkas Rafał Kowalczyk, dar žinomas "stumbrų užkalbėtojo" vardu, susumavo daugiau kaip 10 metų darbo patirtį. Galbūt tai pasirodys naudinga lietuviams, siekiantiems stumbrų gerovės ir klestėjimo, bei kaimo vietovių gyventojams, norintiems gauti atsakymą į klausimą "kuo tie stumbrai mums gali būti naudingi?" Daugiau kaip prieš 10 metų jie pakeitė tradicinius metodus mokslu pagrįstais vadybos metodais ir rezultatai kalba patys už save (plačiau originaliame tekste). ...Na, o kaimo vietovių gyventojai, kurie anksčiau vaikydavo stumbrus iš savo laukų ir prašydavo BNP vadovų įsikišti, dabar su pasididžiavimu žiūri į stumbrus ir dažnai vadina juos "mūsų stumbrai" bei yra pasiruošę ginti juos nuo šaudymo ir gaudymo, mat stumbrai pasirodantys netoli kaimų pamiškėse pritraukia turistus ir fotografus:
"bison appeared in the meadows near the villages and on the edge of the forest, attracting tourists and photographers. Residents who once chased the bison from their own meadows or asked BNP managers for the intervention, now proudly look at the bison, often calling them "our bison" and are ready to defend them against trapping or culling. Dr habil. Rafał Kowalczyk, Head of the Mammal Research Institute". 

www.facebook.com/krainzubra/photos/a.558221640983197.1073741828.557957641009597/558774457594582/?type=3&fref=nf

 

Pirmieji šiųmetiniai bizoniukai jau pasirodė

American Prairie Reserve nuotrauka

2015 04 28

   Dar tik balandžio pabaiga, o pirmieji bizoniukai JAV jau pasirodė. Ar pastebėjote, kad jų kailis žymiai šviesesnis nei suaugusių bizonų?

www.facebook.com/americanprairie 

 

 

 

Europos komisijai įteiktas skundas dėl stumbrų

GAA "Baltijos vilkas" nuotrauka

2015 02 28

   GAA "Baltijos vilkas" visuomeninė aplinkos apsaugos organizacija savo veikloje neapsiribojo vien vilkų apsauga. Siekiama užtikrinti, kad ir kitų gyvūnų apsauga atitiktų ES keliamus gamtosauginius reikalavimus. Dėl stumbrų buvo nuspręsta pateikti skundą Europos Komisijai:
www.vilkai.lt/gaa-baltijos-vilkas-pateike-skunda-europos-komisijai-del-stumbru-2015-02-24  


   Priešistoriją skaitykite čia:
www.vilkai.lt/stumbru-apsauga-ir-naikinimas-kaip-juoda-pavadinama-baltu-2014-10-27

 

Gamtos fotografas Marius Čepulis Prezidentei Daliai Grybauskaitei įteikė dovaną - milžinišką stumbrų nuotrauką ant drobės

Delfi nuotrauka

2015 01 28  

   Sveikiname gamtos fotografą Marių Čepulį, kurio dėka vis daugiau žmonių pradeda atrasti sau Lietuvą ir jos gamtą.


   „Žmonių asmeninė atsakomybė ir drąsa kuria gražesnę Lietuvą. Atkakliai ir nuoširdžiai siekiant savo tikslo – viskas įmanoma. Kiekvienas iš mūsų gali tapti kuriančia ir telkiančia jėga. Sumanūs ir pilietiški žmonės yra Lietuvos pasididžiavimas ir stiprybė“,– sveikindama herojus sakė projekto globėja Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
www.delfi.lt/projektai/archive/prezidente-pilietiski-zmones-yra-lietuvos-pasididziavimas.d?id=67025802#ixzz3Q8FSY0ar 

 

Stumbrų GEROVĖS IR KLESTĖJIMO Lietuvoje planas

Rewilding Europe nuotrauka

2015 01 03  

   Stumbrų, kaip ir bet kurių kitų gyvūnų, gyvenimas priklauso nuo žmonių. Todėl jų išsaugojimui reikia labai nedaug - mūsų visų pritarimo.


 DALINKIS šia informacija su draugais, kad kuo daugiau žmonių sužinotų:
1. Lietuvoje gyvena ir sėkmingai gali gyventi laisvi stumbrai,
2. esminis veiksnys, užtikrinantis jų gyvenimą laisvėje, gerovę bei klestėjimą, yra žmonių pritarimas.


   PASIRAŠYK, kad pritari šiam planui:
www.e-peticija.lt/peticija/197/lietuvos-stumbrai-geroves-ir-klestejimo-planas-201