Rewilding Europe - Making Europe a Wilder Place

Raudoni vakarai. Mariaus Čepulio nuotrauka

Stumbrai ir regionų vystymo perspektyvos

2015 09 12

   Vasara kilo nauja diskusijos dėl stumbrų apgyvendinimo Dzūkijos nacionaliniame parke banga. Dzūkai klausė kokią naudą jie turės dėl šių gyvūnų ir baiminosi dėl jų išleidimo iš aptvaro. Nepailsime kartoti, kad gamta pati savaime yra vertybė, kuriai nereikia įrodinėti savo teikiamos naudos žmonėms. Susiaurintas ir iškreiptas iki "nauda-žala" požiūris yra garantas, kad "teisingų ir tikslių" kompensacijų paieškoje bus pražiūrėtos naujos galimybės. Tačiau kokios tos naujos galimybės ir kiek jos realios? Kol turizmas ir ypač ekoturizmas Lietuvoje skendi gan tirštose miglose ir atrodo tolima perspektyva, siūlome atidžiau patyrinėti bene didžiausią šiuo metu Europoje vykdomą stumbrų populiacijos atkūrimo projektą ir naudą regiono ekonomikai.

 

Rewilding Europe

pasidalino džiugia žinia: Europos Komisija remia stumbrų populiacijos atkūrimą Pietų Karpatuose. Europos Komisija skirs 75% tolesniam projekto įgyvendinimui 2016-2020 metais reikalingų lėšų. Likusius 25% skirs Rewilding Europe. Visas projekto biudžetas šiame etape virš 1,8 mln. eurų. www.rewildingeurope.com/news/european-commission-supports-bison-reintroduction-in-the-southern-carpathians/ 

   Lėšos bus skirtos sukurti gyvybingą stumbrų populiaciją perkeliant ir išleidžiant į laisvę iš viso 100 stumbrų per ateinančius 5 metus. Pinigai bus skirti ne tik reintrodukcijai ir reikalingos infrastruktūros kūrimui. Žymi dalis lėšų bus skirta vietos bendruomenei. Projekto autoriai nori užtikrinti, kad vietos bendruomenė visapusiškai dalyvauja projekte ir gauna naudą iš šios iniciatyvos. Projekte numatoma finansuoti įmonių, susijusių su stumbrais kūrimąsi ir vystymą, gyvūnų stebėseną, jaunimo programas, mokymus, susijusius tiek su stumbrų biologija, tiek su verslu, tyrimų ir kompetencijų vystymą. Projektas apima lankytojų centro statybą, vidaus parodos įrengimą, galimų žmogaus-gyvūno konfliktų mažinimo programą, produkcijos, susijusios su stumbrais reklamą ir t.t.

   Panašu, kad kiekvienas čia ras sau veiklą pagal poreikius, pomėgius ir galimybes, galės mokytis ir tobulintis padedami aukštos kvalifikacijos specialistų bei gaus tai, kas šiandieniniame versle neįkainojama: galimybę pristatyti savo veiklą ar produkciją ES mastu. Ekoturizmas Europoje įgauna pagreitį, darnaus ir tvaraus vystymosi kelias europiečiams nėra tušti žodžiai, graži, bet neįgyvendinama idėja ar svajoklių fantazijos. Europa jau kuria tokį gyvenimą, o Lietuva sėkmingai gali šią patirtį panaudoti. Regionai, kurie dabar laikomi ekonomiškai atsilikusiais, čia turi ypatingai geras perspektyvas. Gamta pasirūpino, kad ir lietuviams ir užsieniečiams būtų įdomu važiuoti į šiuos kraštus. Žmonėms liko padaryti palyginti ne tiek jau daug.

 

Trumpa informacija apie projektą

   Projektas prasidėjo 2014 m. atvežus pirmuosius stumbrus. Iki tol Rewilding Europe daug laiko skyrė parengiamiesiems darbams, projekto ruošimui ir ypač didelį dėmesį skyrė bendravimui su vietos bendruomene. Šiuo metu Tarcu kalnuose Pietų Karpatuose jau gyvena 30 stumbrų, iš kurių 2 šiųmetiniai stumbriukai. Rewilding Europe, dirbančios kartu su WWF Rumunija, tikslas iki 2024 metų sukurti 300 laisvai gyvenančių stumbrų populiaciją. Stumbrai papildomai nebus šeriami, jų medžioklė nei verslo, nei kitais tikslais neplanuojama. Rewilding Europe nuomone (pagal Europos mokslininkų rekomendacijas) stumbrų populiacijoms dar toli iki tokio lygio, kai populiacijų išlikimui nekyla pavojus. Be to, grąžinus stumbrus į laisvę, reikia užtikrinti ir natūralią populiacijos raidos eigą, o bet kokia medžioklė jau yra žmogaus kišimasis.

   Stumbrų grąžinimas į laisvę yra tik dalis Rewilding Europe ir WWF Rumunija 10 metų planų. Konceptualiai nauju požiūriu į gamtosaugą besivadovaujančių organizacijų galutinis tikslas yra sukurti kraštovaizdį, kur laukinė gamta, natūralūs gamtos procesai, laukinė gyvūnija klesti, o tuo pačiu kuria naudą regiono ekonomikai per įvairias įmones. Pirmosios įmonės jau sukurtos: ekskursijos su vadovais, safari stiliaus stovyklos, meškų stebėjimo vietos, vietinės produkcijos vystymo ir kt.

 

Rewilding Europe Bison Rewilding Plan 2014 - 2024

Stumbrų reintrodukcijos plano vertimas su mūsų komentarais poskyriuose:

 

"Lietuvos stumbrai" straipsnius galima platinti ir cituoti nurodant šaltinį. Nuotraukas kopijuoti, dauginti, platinti be www.naturephoto.lt raštiško sutikimo draudžiama.