Rimanto Nalivaikos nuotrauka

Lietuvos stumbrai

- feisbuko puslapis, sukurtas 2015 metų pradžioje, atsiliepiant į aktyvių, pilietiškų žmonių, visuomenininkų poreikį viešoje erdvėje matyti išsamią, visapusišką informaciją apie stumbrus. Puslapyje skelbiame naujienas ir informaciją apie stumbrus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš visos Europos. Lietuva yra Europos Sąjungos narė, tad laikas matyti Lietuvos gamtosaugos situaciją visos Europos kontekste. Vėl pasigirdę raginimai šaudyti stumbrus, esą daug tarp jų ligotų, šlubų ir šiaip nesveikų, paskatino sukurti ir internetinę svetainę, kurioje lengvai ir greitai būtų galima rasti visas žinias, informaciją, naujausius mokslinius tyrimus apie stumbrus. Tikimės, kad žmonės turėdami visapusišką ir pilnavertę informaciją, galės susidaryti objektyvesnę nuomonę apie stumbrus, jų reikšmę gamtai. Tikimės, kad valdžios institucijoms tai padės daryti pagrįstus ir atsakingus sprendimus.

   „Lietuvos stumbrai“ 2015-2020 metams iškėlė sau šiuos pagrindinius tikslus:

  1. informuoti, kad Lietuvoje gyvena ir sėkmingai gali gyventi laisvi stumbrai,
  2. skleisti žinią, kad tik nuo mūsų pritarimo priklauso  laisvų stumbrų gyvenimas bei klestėjimas.

   Šie tikslai tapo pagrindiniais, nes stebėdami stumbrų gyvenimo peripetijas nuo tada, kai 2013 metais iškilo klausimas apie jų išgabenimą iš Vidurio Lietuvos ir uždarymą į aptvarus, įsitikinome, kad Lietuvoje labai mažai žmonių žino apie tai, jog turime laisvai gyvenančius stumbrus. Dar mažiau žmonių žino kokie tai gyvūnai, kokia jų elgsena, ko galima tikėtis gyvenant šalia šių milžinų. ...O tai kas nežinoma dažniausiai gąsdina, baugina... Žmonės turi teisę gauti pilnavertę informaciją. Tik taip jie pritars, kad gyvūnai gyventų šalia. Juk būtent žmonių pritarimas (o ne biologiniai faktoriai kaip buvo manoma iki šiol) yra pagrindinis ir lemiamas veiksnys, užtikrinantis gyvūnų reintrodukcijos sėkmę. 

   Taip pat norime atkreipti visuomenės dėmesį į tai, jog Stulginskio universiteto mokslininkų parengtas, Aplinkos ministerijos patvirtintas Stumbro apsaugos planas nėra orientuotas į laisvai gyvenančių stumbrų išsaugojimą, stumbrų gerovės ir klestėjimo užtikrinimą. Aplinkos ministerija sau tokių tikslų nekelia, tad ir neieško būdų kaip tokius tikslus įgyvendinti. Aplinkos ministerija ieško įvairiausių išimčių ES teisės aktuose, kurie šį planą pateisintų. Planas skirtas stumbrų populiacijai Vidurio Lietuvoje minimizuoti, siekiant sumažinti ūkininkų skundus ir kompensacijas už žalą. Pagrindinis plano dėmesys skirtas stumbrų patalpinimui į aptvarus.

www.vilkai.lt/stumbru-apsauga-ir-naikinimas-kaip-juoda-pavadinama-baltu-2014-10-27.  

Laisvėje šiuo metu gyvena dvi pagrindinės stumbrų bandos. Mažesnioji Panevėžio rajone jau buvo gavusi "leidimą“ likti laisvėje, tačiau kalbant apie perkėlimą vis dažniau minimi ir Panevėžio rajono stumbrai. Didesniąją bandą, kuri daugiausiai laikosi Kėdainių rajone, planuojama per dešimtmetį beveik visą pervežti į kitus rajonus. Pagal oficialų planą pradžioje  stumbrai bus perkelti į aptvarus Dzūkijoje ir Žemaitijoje. Žemaitijoje jie gyvens tik aptvare, į laisvę paleidžiami nebus. Iš aptvaro Dzūkijoje pasibaigus adaptaciniam periodui dalis  bus paleisti į laisvę. 

   Pastabų Aplinkos ministerijos planui labai daug, tačiau prioritetiniais klausimais vis dar išlieka šie:

  1. ar bus užtikrinta, kad stumbrų laisvė neliks tik planuose, 
  2. ar bus užtikrinta, kad jų naikinimas netaps metodu, mažinant populiacijos dydį, pamirštant visus įsipareigojimus dėl tvaraus ir darnaus vystymosi ES?

  

    Stumbrams reikia tavo balso! Tu gali lemti pokyčius. 

  • PRISIJUNK! www.facebook.com/LietuvosStumbrai. Tavo PATINKA - tai balsas UŽ laisvus stumbrus, UŽ šiuolaikinių aplinkosaugos metodų paiešką,
  • PAKVIESK prisijungti savo draugus ir pažįstamus,
  • DALINKIS mūsų informacija ir nuotraukomis feisbuke.

 AČIŪ! Kartu mes galime daugiau!  

 

"Lietuvos stumbrai" straipsnius galima platinti ir cituoti nurodant šaltinį. Nuotraukas kopijuoti, dauginti, platinti be www.naturephoto.lt raštiško sutikimo draudžiama.